Twilight
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili]

2 posters

Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili] Empty Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili]

Mesaj tarafından ElifüLkü~ C.tesi Ağus. 07, 2010 12:17 pm

- Restaurant -

Bella: Look You gotta give me some answers. [Bak bazı cevaplar istiyorum.]
Edward: Yes. No. To get to the other side. 1.77245... [Evet. Hayır. Karşıya geçmek. 1.77245]
Bella: I don't need the square root of pi. [Pi sayısının kare kökünü merak etmiyorum.]
Edward: You knew that? [Biliyor muydun?]

- Orman -

Bella: How old are you? [Kaç yaşındasın ?]
Edward: Seventeen. [On yedi.]
Bella: How long have you been seventeen? [Ne kadar süredir on yedi?]
Edward:...A while. [Bir süredir.]

- Sera -

Jessica: Bella! Guess who just asked me to prom. I totally thought Mike was gonna ask you actually. Um it's not gonna be weird though right? [Bella! Bil bakalım beni baloya kim davet etti. Aslında Mike'ın sana sormasını bekliyordu. Um bu garip olmaz değil mi?]
Bella: No no. Zero weirdness. You guys are great together. [Hayır. Hayır. Siz birbirinize çok yakışıyorsunuz.]
Jessica: I know right? [Biliyorum değil mi?]

- Orman -

Edward: Are you afraid? [Korkuyor musun?]
Bella: I'm only afraid of losing you. [Yalnızca seni kaybetmekten korkuyorum.]

- Edward 'ın Odası -

Bella: Clair de Lune is great. [Clair de Lune harikadır.]
Edward: What? [Ne?]
Bella: I can't dance. [Ben dans edemem.]
Edward: Hmm... Well I could always make you. [Hmm.. Ama ben seni ettirebilirim.]
Bella: I'm not scared of you. [Senden korkmuyorum.]
Edward: Well you really shouldn't have said that. [Bunu gerçekten söylememeliydin.]

- Bale Salonu -

James: Beautiful. Very visually dynamic. I chose my stage well. [Güzel gözle görülür br enerjisi oldu. Sahnemi iyi seçerim.]

- Orman -

Bella: You're impossibly fast. And strong. Your skin is pale white and ice cold. Your eyes change colour and you never eat or come out into the sun light. I know what you are. [İnanılmaz derecede hızlısın ve güçlüsün. Tenin solgun ve buz gibi. Gözlerin renk değiştiriyor hiçbir şey yemiyorsun ve güneş ışığına çıkmıyorsun. Ne olduğunu biliyorum.]

- Yemekhane -

Bella Swan: You've got to give me some answers. [Bana bazı cevaplar vermek zorundasın.]
Edward Cullen: I'd rather hear your theories. [Senin teorilerini duymak isterim.]
Bella Swan: I have considered radiocative spiders and kryptonite. [Radyoaktif örümcekler üzerinde duruyorum. Ve kriptonit.]
Edward Cullen: All superhero stuff right? But what if I'm not the hero? What if I am the bad guy? [Şu süper kahraman olayları değil mi? Ama ya kahraman değilsem? Ya kötü adamsam?]
Bella Swan: You're not. [Değilsin.]

- Balo -

Edward Cullen: That's what you dream about? Being a monster? [Hayalin bu mu ? Bir canavar olmak mı?]
Bella Swan: I dream about being with you forever. [Benim hayalim sonsuza kadar seninle olmak.]

- Edward'ın Evi -

Rosalie Hale: Does she even like Italian? [Kız İtalyan gibi mi bari ?]
Emmett Cullen: Her name's Bella. I'm sure you will love her. [Adı Bella. Eminim onu seveceksin.]
Rosalie Hale: Here comes the human. [İşte insan geliyor.]
Esme Cullen: Bella! We're making Italiano for you. [Bella! Biz de senin için İtalyan yemeği yapıyorduk.]
Bella Swan: Okay. [Tamam.]
Edward Cullen: Bella this is Esme my mother for all intents and purposes. [Bella bu Esme. Her şeye rağmen benim annem.]
Bella Swan: Buongiorno?
Esme Cullen: Molto Bene!
Carlisle Cullen: It gives us an excuse to use the kitchen for the first time. [Senin sayende ilk defa mutfağa girdik.]
Esme Cullen: I hope you're hungry. [Umarım açsındır.]
Bella Swan: Yeah absolutely! [Evet kesinlikle!]
Edward Cullen: She already ate. [Aslında yiyip de geldi.]
Rosalie Hale: Perfect! [Harika!]
Bella Swan: Yeah-it's just that I know... I know you guys don't eat. [Evet şey.. Ben sizin yemediğinizi bildiğimden..]
Rosalie Hale: Yeah! Let's just keep pretending like this isn't dangerous for all of us. [Evet! Haydi bunun bizim için hiçbir tehlikesi yokmuş gibi yapmaya devam edelim]
Bella Swan: I would never tell anybody anything. [Kimseye asla bir şey söylemem.]
Carlisle Cullen: She knows that. [O da bunu biliyor.]
Emmett Cullen: Yeah well the problem is... you two have gone public now so... [Evet ama problem.. Siz ikiniz bir arada göründünüz.]
Esme Cullen: Emmett!
Rosalie Hale: No she should know. The entire family will be implicated if this ends badly. [Hayır o da bunu bilmeli. Eğer bu işin sonu kötü biterse bütün aile bundan etkilenir.]
Bella Swan: Badly as in... I become a meal. [Kötü derken.Yemek ben olurum.]

- Arabada -

Edward Cullen: I should go back there and rip those guys' heads off. [Geri dönüp kafalarını koparmalıyım.]
Bella Swan: Um... No you shouldn't. [Hayır yapmamalısın.]
Edward Cullen: You don't know the vile repulsive things they were thinking. [Ne kadar iğrenç ve alçak şeyler düşündüklerini bilmiyorsun.]
Bella Swan: And you do? [Sen biliyor musun?]
Edward Cullen: It's not hard to guess. [Tahmin etmek zor değil.]
Edward Cullen: Can you talk about something else? Distract me so i won't turn around. [Başka bir şeyden konuş. Dikkatimi dağıt ki geri dönmeyeyim.]
Bella Swan: You should put your seat belt on. [Kemerini tak.]
Edward Cullen: Haha... you should put your seat belt on! [Haha.. Asıl sen kendininkini tak.]

Alıntıdır.
ElifüLkü~
ElifüLkü~
İnsan
İnsan

Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili] Empty Geri: Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili]

Mesaj tarafından Zeynep* C.tesi Ağus. 07, 2010 1:04 pm

Elif Teşekkürler Very Happy
Zeynep*
Zeynep*
İnsan
İnsan

Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili] Empty Geri: Twilight Film Replikleri [Türkçe çevirili]

Mesaj tarafından ElifüLkü~ C.tesi Ağus. 07, 2010 1:07 pm

Öneli değil. Very Happy
ElifüLkü~
ElifüLkü~
İnsan
İnsan

- Similar topics